Osuszanie po zalaniu – pierwsze kroki

Spotkało Cię nieszczęście, jakim jest zalany dom? Nie wiesz co robić? Podpowiadamy!

Przede wszystkim osuszanie po zalaniu należy rozpocząć po usunięciu wody i wyniesieniu wszystkich mokrych rzeczy, jak i elementów wykończenia z pomieszczeń. Żeby mury schły jak najszybciej, trzeba zdjąć z nich także tynki.

Ogrzewamy i wietrzymy

Najlepsze, chociaż długotrwałe po zalaniu jest suszenie naturalne, czyli intensywne wietrzenie pomieszczeń. Niestety nie zawsze sprzyja temu pogoda oraz nie zawsze wszystkie pomieszczenia da się skutecznie przewietrzyć. Jeśli jest ciepło i sucho to wystarczy włączyć wentylatory, natomiast jeżeli pogoda nie sprzyja – jest zimno, włączamy dodatkowo ogrzewanie w domu lub stosujemy ogrzewacze bądź nagrzewnice. Samym ogrzewaniem nie wiele zdziałamy, to tylko w małym stopniu przyśpieszy proces osuszania. Konieczne są wentylatory, które wymuszają ruch powietrza w pomieszczeniach. Samo otwieranie okien także zwykle nie wystarcza. Należy również unikać przegrzewania pomieszczeń powyżej 35°C. Zbyt wysoka temperatura może powodować wypaczanie elementów drewnianych. Należy również pamiętać, aby pracujących ogrzewaczy nie zostawiać bez nadzoru, oraz zapewnić sprawną wentylację pomieszczeń — ze względu na spaliny oraz utrzymać odpowiednią odległość od materiałów palnych.

Osuszacze powietrza

Często, aby przyśpieszyć osuszanie po zalaniu domu, stosowane są osuszacze powietrza. Zwykle stosuje się je w nowych budynkach do usunięcia wilgoci technologicznej, natomiast w zalanych budynkach nie zawsze ta metoda się sprawdza. Aby takie osuszanie miało sens, dom powinien posiadać dobrą izolację poziomą i pionowa, w przeciwnym razie osuszacz będzie pobierał wilgoć z mokrego gruntu i zza ściany, co przyniesie zupełnie odwrotny skutek.

Stosowanie osuszaczy jest kosztowne, oprócz kosztów wypożyczenia należy doliczyć również koszt zużytej energii elektrycznej. Mimo wszystko warto do osuszania bardzo zalanych domów wykorzystać sprawdzone metody wykonywane przez firmy zajmujące się tym profesjonalnie.

 

Zadzwoń:
+48 668391919

Zobacz stronę:
http://kubatura-lab.pl/uslugi-budowlane/
osuszanie po zalaniu

Dojazd: