Osuszanie po budowie, czy warto?

Własny dom to marzenie większości z nas i kiedy stajemy w obliczu jego budowy, szukamy jak najlepszych rozwiązań. Planujemy, rozważamy, porównujemy, wybieramy…  Wiadomo, dom ma nam służyć przez długie lata, dlatego chcemy, by był trwały i bezpieczny. W trakcie budowy doglądamy, czy wszystko idzie zgodnie z założeniami projektu i budżetu, dbamy o jakość materiałów i pilnujemy terminów – to oczywiste wszystkim zależy na czasie. Jednak w związku z szybkim tempem budowy, należy przeprowadzić dodatkowe prace, o których często zapominamy. Osuszanie, bo o nim mowa, wydaje się dziś  koniecznością, gdyż wiele prac budowlanych wykonywanych jest za szybko i woda dodawana niemal do wszystkich materiałów nie ma szansy odparować, co w przyszłości może skutkować przykrymi konsekwencjami w postaci wilgoci, a nawet grzyba.

Osuszanie po budowie, kiedy należy przeprowadzić?

Osuszanie to niezwykle ważny etap budowy, który powinien być uwzględniony już w trakcie tworzenia projektu. Jeśli o to nie zadbamy, skutki będą kłopotliwe i kosztowne w naprawie.

Prace związane z osuszaniem najlepiej przeprowadzić, gdy dom będzie w stanie surowym zamkniętym. W sezonie letnim wystarczy zatrzymać budowę na pewien czas i intensywnie wietrzyć pomieszczenia, natomiast jeśli nie mamy czasu na przestój lub jeśli budujemy jesienią bądź zimą, warto skorzystać z oferty firm zawodowo zajmujących się osuszaniem. Firma przeprowadzi pomiary wilgoci i oceni, jaka metoda będzie najlepsza.

Osuszanie po budowie – metody eliminacji wilgoci budowlanej:

  • Osuszanie kondensacyjne – jest to technologia bezinwazyjna, która polega na zaciąganiu wilgoci z powietrza. Wilgoć skrapla się do wentylatora, a powietrze zostaje schłodzone do tzw. punktu rosy, następnie osuszone i ogrzane trafia z powrotem do pomieszczenia.
  • Osuszanie adsorpcyjne – w tej technologii wilgotne powietrze przepuszcza się przez higroskopijny element zlokalizowany w rotorze. W efekcie woda zostaje w środku urządzenia, a suche powietrze wypuszczane jest do pomieszczenia.

O tym, która metoda będzie lepszym rozwiązaniem w konkretnym przypadku, decyduje kilka czynników – stopień zawilgocenia murów, temperatura w pomieszczeniu oraz wiedza i doświadczenie firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *