Ochrona metali przed korozją – metody

Niewątpliwie korozja jest procesem, którego niestety nie da się całkowicie zatrzymać. Jednak istnieje możliwość, by w dużym stopniu go spowolnić. Zdecydowanie konserwacja i ochrona istniejących już przedmiotów metalowych to zbyt późne zabiegi. By zapobiec narastaniu korozji, trzeba działać już na etapie projektowania. Planując i wybierając materiały do konstrukcji, mamy możliwość, by zniwelować powstawanie korozji i by było ono jak najmniejsze.

Ochrona metali przed korozją – jak uniknąć korozji

Pierwszym krokiem w walce z korozją jest przede wszystkim staranne projektowanie. Można na tym etapie wykorzystać metale, które są odporne na korozję, między innymi stal nierdzewna. Jest to istotny etap, który dotyczy wszystkich elementów każdej konstrukcji, np. łączenia metali. Należy pamiętać, że na elementy wchodzące w skład budowli, będą oddziaływać składniki środowiska naturalnego oraz warunki atmosferyczne.

Kolejnym etapem jest nakładanie na metale odpowiednich powłok ochronnych, które zapobiegają korozji elektrochemicznej i chemicznej. W celu zabezpieczenia metali przed czynnikami środowiska można wykorzystać różnego rodzaju lakiery i farby o odpowiednio dobranym składzie. Dobrą alternatywą jest również poddanie metalu galwanizacji, która poprzez zakładanie powłok z innego metalu chroni metalowy element przed korozją.

Ostatnim etapem ochrony przed rdzewieniem jest umiejętna eksploatacja. Każdy, kto posługuje się narzędziami wykonanymi z metalu, zdaje sobie sprawę, jak ważny jest proces ochrony tych narzędzi. Często zwyczajna szpachelka musi być po użyciu umyta i dokładnie wysuszona, ponieważ w przeciwnym wypadku z pewnością zaatakuje ją rdza.

 

Popularne tagi: ochron metali przed korozjąinhibitory korozjilotne inhibitory korozjipochłaniacze wilgociolej antykorozyjnypreparat antykorozyjnypowłoki antykorozyjnepowłoka antykorozyjnaodrdzewiaczoleje antykorozyjne

 

 

Zadzwoń:
+42 633 53 73

Zobacz stronę:
http://www.excor.pl/pl/kontakt
ochrona metali przed korozją

Dojazd: