Powłoki antykorozyjne, czyli najskuteczniejsze metody zabezpieczania stali przed korozją

Stal najbardziej narażona na korodowanie jest w momencie, kiedy nie jest w żaden sposób zabezpieczona. Aby zapobiegać rdzewieniu stali, stosuje się skuteczne sposoby zabezpieczeń antykorozyjnych.

Ochrona metali przed korozją, czyli popularne rdzewienie, jest czynnością, która ma na celu zminimalizowanie strat wywołanych pośrednio lub bezpośrednio przez czynniki zewnętrzne, które oddziałują na metale.

Metale głównie ulegają zniszczeniu pod wpływem: powietrza, wody słodkiej oraz morskiej, gruntów, a także gazów przemysłowych.

Działania, które mają na celu zabezpieczenie metali przed szkodliwym wpływem tych czynników, podejmowane są zazwyczaj już na etapie projektowania.
Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia korozji zapewnia wykorzystanie odpowiednich komponentów metali, na przykład stali żaroodpornej lub kwasoodpornej, a także zastosowanie specjalnych metod łączenia poszczególnych elementów oraz ich ochrony przeciwkorozyjnej, czyli stosując powłoki antykorozyjne  (cynkowanie elementów lub ich malowanie proszkowe).

Powłoki antykorozyjne – cynkowanie

Cynkowanie jest jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia stali przed rdzą. Jest to proces, który polega na pokryciu elementów powłoką cynkową, która je zabezpiecza przed wystąpieniem rdzy.

Można stosować różne metody cynkowania:

– proszkowe,
– ogniowe,
– galwaniczne,
– natryskowe.

Powłoki antykorozyjne – malowanie proszkowe

Kolejną metodą ochrony metali przed korozją jest malowanie proszkowe. Jest to metoda, która pozwala na uzyskanie atrakcyjnego wyglądu elementów stalowych, w tym również cynkowanych. Zatem może stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla konstrukcji ocynkowanych.
Malowanie proszkowe to malowanie elementów stalowych farbą w proszku, która pokrywa elementy równomierną warstwą. Są one wtedy w mniejszym stopniu narażone na działanie czynników zewnętrznych, które powodują korozję.

 

Popularne tagi: powłoka antykorozyjnaodrdzewiaczoleje antykorozyjnefolia aluminiowafolia antykorozyjnapłyn antykorozyjnypapier antykorozyjnysmar antykorozyjnypapier VCI

Zadzwoń:
+42 633 53 73

Zobacz stronę:
http://www.excor.pl/pl/kontakt
powłoka antykorozyjna

Dojazd: