Ochrona metali przed korozją, czyli jak zapobiegać korozji metali

Korozja metali to proces stopniowego niszczenia materiału. Zachodzi ona pomiędzy jego powierzchnią a otaczającym środowiskiem.

Ochrona metali przed korozją – główne jej typy

Korozję metali dzielimy na cztery główne typy, różniące się przede wszystkim przebiegiem:

– korozja chemiczna,

– korozja elektrochemiczna,

– korozja mikrobiologiczna,

– korozja fizyczna.

Korozja to zjawisko szczególnie niebezpiecznie działa na wszelkiego rodzaju maszyny oraz urządzenia. Szybkość rozprzestrzeniania się ognisk korozji zależy od materiału, ale również od czynników środowiskowych. Ulegają jej metale, a także jej stopy, jednak nie metale szlachetne. W celu ochrony metali przed korozją stosuje się rozmaite metody, z których najpopularniejsza to lakierowanie, chromowanie i cynkowanie.

Ochrona metali przed korozją – jak się przed nią chronić

Całkowite usunięcie korozji należy wręcz do zadań niemożliwych, dlatego w praktyce dąży się do maksymalnego ograniczenia skutków jej niszczejącego działania. W takim celu zabezpieczenie antykorozyjne stosowane jest na kilka znanych sposobów.

Ochrona metali przed korozją – najbardziej znane metody:

  • Odpowiednio dobrane materiały do warunków pracy, tak aby uniknąć dużej różnicy potencjałów między nimi.
  • Usuwanie składników korozjogennych. Podobnym działaniem jest dodanie inhibitorów korozji, które sprzyjają procesom pasywacji.
  • Stosowanie powłok ochronnych, które zabezpieczają metal przed wpływami środowiska. Mogą to być powłoki niemetaliczne, jak i metaliczne.
  • Stosowanie ochrony protektorowej, czyli zabezpieczenie całej powierzchni powłoka metalową.
  • Ochrona katodowa, czyli obniżenie potencjału elektrodowego metalu lub stopu. Tę metodę stosuje głównie do zabezpieczenia konstrukcji podziemnych, np. rurociągów.

 

Popularne tagi : ochrona przed korozją , zabezpieczenie przed korozją , ochrona antykorozyjna , produkty antykorozyjne , opakowania antykorozyjne , inhibitory korozji