Kurs sep – co to właściwie jest i jakie można zdobyć kwalifikacje?

O ile każdy z nas słyszał o różnego rodzaju kursach, to z pewnością nazwa kurs sep mało komu będzie cokolwiek mówić. Nie ma się co temu dziwić, ponieważ na co dzień nie mamy do czynienia z osobami mającymi uprawnienia sepowskie, które można zdobyć po zaliczeniu takiego kursu. Uprawnienia sep nadawane są w trzech zasadniczych działach energetyki: elektryce, gazownictwie i ciepłownictwie. Co ciekawe takie świadectwo posiadanych kwalifikacji nie jest bezterminowe i trzeba je odnawiać co 5 lat. Jeśli interesuje Cię praca elektryka, bądź palacza w ciepłowni albo Twoje uprawnienia tracą ważność musisz je odnowić zapisując się na kurs sep.

Kurs sep – jak wygląda?

Kurs na uprawnienia sepowskie organizowany jest w wielu miastach przez jednostki terenowe Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Takie szkolenie dedykowane jest dla osób mających już odpowiednią wiedzę i doświadczenie w pracy z urządzeniami elektrycznymi, ciepłowniczymi czy gazowymi, ponieważ celem kursu jest poszerzenie wiedzy kursantów, a nie nauka podstawowych elementów z danej dziedziny.  Cały kurs trwa około 4 godzin i bezpośrednio po nim przeprowadzany jest egzamin sprawdzający wiedzę kursantów. Jeśli uczestnik zda egzamin otrzymuje tzw. świadectwo kwalifikacji potwierdzające jego wiedzę i posiadane umiejętności.

Gdzie i jak zapisać się na kurs sep?   

Kursy sep ze względu na coraz większe zainteresowanie uprawnieniami elektrycznymi organizowane są w wielu miastach przez specjalne ośrodki jak Centrum Szkoleń Energetycznych. Wystarczy na stronie takiego ośrodka wypełnić formularz kontaktowy bądź telefonicznie zapytać o termin i miejsce szkolenia najbliższe naszemu miejscu zamieszkania. Można również indywidualnie dopasować czas i miejsce kursu według swoich potrzeb.