Jak wybrać odpowiedni wąż do wody w mieszkaniu?

W mieszkaniach z wężami do wody najczęściej spotykamy się w naszych kuchniach oraz łazienkach. Aby urządzenia, które potrzebują do działania wody działały poprawnie, muszą mieć zabezpieczone i odpowiednio dobrane węże które doprowadzają do niego wodę, jak i odprowadzają ją do systemu kanalizacyjnego. Na co należy zwracać uwagę kupując odpowiedni wąż? Z jakich materiałów powinny być wykonane?

Węże do pralki

Węże do pralki zazwyczaj dostarczane są razem ze sprzętem. Jednak w wielu przypadkach zdarza się, że wąż jest zbyt krótki, bądź nie mamy odpowiednich złączek do zamontowania wody czy odpływu. Co zrobić w takiej sytuacji? Kupować złączkę i przedłużać węża? Problemem takiego rozwiązania jest większa awaryjność. Dlatego bezpieczniejszą opcją jest zakup odpowiednio długiego gumowego węża, który posiadając odpowiednie końcówki mocujące, będzie spełniał swoją rolę. W większości wypadków w pralkach montowane są gumowe weze uniwersalne, o odpowiedniej średnicy. Wykorzystuje się do niej dwa rodzaje węży. Pierwszy jest wężem doprowadzającym wodę do pralki (węże dopływowe). Aby usuwać wodę z pralki, konieczne jest posiadanie węża odpływowego, łączącego urządzenie z systemem kanalizacyjnym mieszkania. Węże do wody są ogólnodostępne w wielu sklepach, miedzy innymi w sklepie TECHTOR (dopaliwa.pl).

Węże kuchenne

W kuchni węże do wody są wykorzystywane w zmywarkach do naczyń. Jeśli z jakiegoś powodu ulegną one uszkodzeniu, wybranie nowych powinno być priorytetem. Pamiętać należy również o odpowiednich końcówkach. Węże dopływowe mają końcówkę o uniwersalnym rozmiarze, którą przykręca się do odpowiedniego zaworu wody, a węże odpływowe- posiadają końcówki gumowe. Ważne jest, by węże stosowane w kuchni były elastyczne- pozwoli to na odpowiednie dopasowanie go do naszej powierzchni. Pamiętać należy, że nie może on być umieszczony w sposób powodujący jego nadmierne zagięcia czy nawet złamanie, ponieważ utrudni to przepływ wody i może prowadzić do uszkodzenia węża.